Prijeđite na glavni sadržaj

Novosti

Novosti o Institutu, istraživanjima i događanjima.

Napredno pretraživanje

PONIŠTI SVE FILTERE
Kategorija
Zavod ili centar
Godina objave
1445 rezultata

Tim MediBoost pobjednik je AI4Health.Cro inovacijskog natjecanja!

16.4.2024.

Danas je u sklopu godišnje konferencije Europskog digitalnog inovacijskog centra za primjenu umjetne inteligencija u zdravstvu i medicini (EDIH AI4health.Cro) održana završna manifestacija inovacijskog natjecanja kojem je cilj bio razviti rješenja problema rane rehospitalizacije uz pomoć umjetne inteligencije (AI).

Rad genetičara s IRB-a nalazi se u ‘Top 100’ radova objavljenih u 2023.

10.4.2024.

Rad znanstvenika Instituta Ruđer Bošković (IRB) dr. sc. Damira Đermića, mag. sc. Svena Ljubića i dr. sc. Đurđice Ugarković iz Zavoda za molekularnu biologiju, izrađen u suradnji s dr. Isidorom Feliciellom sa Sveučilišta Federico II u Napulju, nalazi se u "Top 100" najčešće preuzimanih istraživačkih radova u časopisu Scientific Reports objavljenih u 2023.

Premijer posjetio IRB, obišao radove na projektu O-ZIP i protupotresnoj obnovi

5.4.2024.

U sklopu posjeta Institutu Ruđer Bošković (IRB), predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković sastao se s ravnateljem IRB-a Davidom M. Smithom te obišao objekte u izgradnji u okviru projekta Otvorene znanstvene infrastrukturne platforme za inovativne primjene u gospodarstvu i društvu (O-ZIP) te tri obnovljena objekta oštećena u potresu.

Donos Saharske prašine tijekom uskrsnog vikenda 2024. godine

5.4.2024.

Tijekom uskrsnog vikenda 2024. godine sinoptički uvjeti (slika 2) bili su povoljni za donos prašine sa sjevera Afrike nad Sredozemlje i europsko kopno. Istočno od Hrvatske prostirao se greben toploga zraka, a prizemno je tijekom subote 30. ožujka jačalo anticiklonalno polje.

Adenovirusi: od prijetnje do saveznika u borbi protiv bolesti

4.4.2024.

Znanstvenicama Instituta Ruđer Bošković (IRB) dodijeljen je projekt INVECTA u sklopu prestižnog poziva Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) kako bi sljedeće četiri godine istraživale potencijal vektora temeljenih na adenovirusima u terapijske svrhe. Financijska potpora u iznosu od gotovo 200 tisuća eura omogućit će bolje razumijevanje adenovirusa koji su rijetko inficirali opću populaciju, odnosno, adenovirusa niske seroprevalencije, s ciljem razvijanja učinkovitijih vektora za gensku terapiju i cijepljenje.

Tim IRB-a pridružuje se projektu E-NICHE za napredak istraživanja u kemijskoj ekologiji

26.3.2024.

Tim znanstvenika s Instituta Ruđer Bošković (IRB), pod vodstvom dr. sc. Marina Roje, sudjeluje u COST projektu E-NICHE koji ima za cilj objediniti raznolika područja kemijske ekologije s ciljem poticanja međudisciplinarnih istraživanja i inovacije u istraživanju fascinantnog svijeta prirodnih spojeva. Ovi spojevi, kroz koje život na Zemlji komunicira pomoću kemijskih signala, predstavljaju ključno područje znanstvenog interesa projekta E-NICHE.

Sitni, ali bitni: uloga virusa u emisiji stakleničkih plinova

22.3.2024.

U novom istraživanju koje redefinira naše razumijevanje utjecaja virusa na okoliš, međunarodni tim istraživača, uključujući znanstvenike s Instituta Ruđer Bošković (IRB), otkrio je ključnu ulogu virusa u ciklusu metana na Zemlji. 

Nova tehnologija za očuvanje oceana

19.3.2024.

Kada pomislimo na oceane, često zamislimo beskrajne plave prostore koji kriju misterije dubina i neistražene ekosustave. Međutim, znanstvenici okupljeni na projektu SOUND koji financira Schmidtova inicijativa za morsko ribarstvo razvili su inovativnu tehnologiju detektora podvodnih zvukova kako bi unaprijedili naše razumijevanje i zaštitu morskog ribljeg fonda, posebno u udaljenim područjima s nedostatkom resursa.

Sedma zimska škola kemije okupila marljive srednjoškolce iz cijele Hrvatske

19.3.2024.

Tijekom zimskih praznika četrnaestero marljivih srednjoškolaca iz raznih krajeva Hrvatske, uključujući Rijeku, Zagreb, Bjelovar, Karlovac i Crikvenicu, odlučilo je svoje vrijeme iskoristiti na poseban način. Oni su se priključili Sedmoj zimskoj školi kemije koja se održavala od 18. do 23. veljače 2024. u Prirodoslovnoj i grafičkoj školi u Rijeci, gdje su imali priliku proširiti svoje znanje i vještine iz kemije.

Najveći europski energetski poduhvat u kojem Hrvatska ima važnu ulogu, dobiva pojačanje

15.3.2024.

Program DONES je ključan za gradnju budućih fuzijskih elektrana, te potvrđuje zajedničku predanost Hrvatske, Španjolske i međunarodne zajednice u postizanju napretka u fuzijskim tehnologijama i materijalima. Uskoro se projektu pridružuje Japan i  EU agencija Fuzija za energiju.

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.