Obilježavanje Nacionalnog dana znanosti, tehnologije i inovacija

Na svečanoj manifestaciji u hotelu Esplanade 10. srpnja dodijeljene su nagrade Udruge “Nikola Tesla – Genij za budućnost” u sklopu obilježavanja 169. rođendana Nikole Tesle i Nacionalnog dana znanosti, tehnologije i inovacija. Među nagrađenima su bili mladi inovatore, učenici i istraživači čiji su projekti i znanje zaslužili posebno priznanje. Ravnatelj Instituta Ruđer Bošković (IRB) dr. sc. David Matthew Smith tom je prilikom naglasio kako upravo mladi znanstvenici, inženjeri i inovatori simboliziraju Teslin duh inovativnosti u službi napretka društva.
U programu svečane dodjele nagrada sudjelovali su držani tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih prof. dr. sc. Nikola Mrvac, zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba Luka Korlaet, dekanica Tekstilno-tehnološkog fakulteta prof. dr. sc. Anica Hursa Šajatović, izvršna direktorica Američke gospodarske komore u Hrvatskoj Andrea Doko Jelušić, predsjednik Hrvatske zajednice inovatora prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga, saborski zastupnici Maksimilijan Šimrak i Dalija Orešković, predsjednica Udruge „Nikola Tesla – Genij za budućnost“ Dragica Mihajlović te ravnatelj IRB-a dr. sc. David Matthew Smith.
Ravnatelj IRB-a naglasio je da Tesla nije bio samo izumitelj, već vizionar koji je vjerovao da znanost i tehnologija moraju služiti stvaranju pravednijeg i razvijenijeg društva. U tom duhu, rekao je, potrebno je poticati radoznalost u školama, odgovornost i kreativnost na fakultetima i institutima te društvo koje umjesto sputavanja ideja, njih osnažuje.
Mladi inovatori u fokusu
Tijekom svoga izlaganja, dr. Smith je posebno čestitao ovogodišnjim dobitnicima nagrade “Nikola Tesla – Genij za budućnost” Benjaminu Jagarčecu, učeniku OŠ Silvija Strahinjić Kranjčević, koji je osvojio prvo mjesto u Kvizu znanja o Tesli i fizici, Martinu Banku, autoru projekta “Solarni crijep”, nagrađenom u kategoriji kreativnih i inovativnih proizvoda, Petri Crnetić Dvojković, laureatkinji za projekt “SONIC pro dental” u kategoriji Teslinog proširenog djelovanja.
“Naša je zadaća ne samo prepoznati najbolje ideje, nego i omogućiti mladima najbolje uvjete za rad, od suvremenih laboratorija i platformi do stručnih praksi i međunarodne razmjene,” rekao je dr. Smith.
U tom kontekstu istaknuo je važnost snažnog nacionalnog financiranja te maksimalnog iskorištavanja mogućnosti koje nam pružaju europski programi. Ukazao je kako se najopipljiviji, simbol takvog pristupa nalazi upravo na IRB-u i to u obliku dizalica te izgradnje novih građevina i laboratorija u sklopu projekta O-ZIP.
Investicija u budućnost
Otvorene znanstvene infrastrukturne platforme (O-ZIP) je ambiciozni projekt modernizacije IRB-a, vrijedan više od 100 milijuna eura, sufinanciran iz europskih strukturnih fondova, a koji ne bi bio moguć bez snažne nacionalne podrške.
„Infrastruktura je, međutim, nužan, ali ne i dovoljan uvjet za adekvatan razvoj. Baš kao što ugovaranje projekata iz Europskih programa nije samo po sebi dovoljno. U tom smislu želim posebno istaknuti nacionalni napor i prvi programski ugovor između IRB-a i Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM), koji je na snazi od početka 2024. i traje do 2027. godine. Ugovor se temelji na razradi niza strateških i specifičnih ciljeva, koji su povezani s rezultatima, aktivnosti i pokazateljima tako da, po prvi put možemo govoriti o financiranju temeljenom na učinku u hrvatskom znanstvenom sustavu. Uz osnovnu komponentu, koja pokriva stabilne plaće za stalno zaposlene i predvidljive razine tekućih troškova, od posebne su važnosti razvojna i izvršna komponenta,” rekao je ravnatelj dr. Smith.
Poticaj za nove generacije
Na IRB-u su odlučili, objasnio je dr. Smith, implementirati ove komponente kroz financiranje četiri programa koji obuhvaćaju provedbu internih natječaja za podizanje znanstvene izvrsnosti, za povećanje sudjelovanja u kompetitivnom projektnom financiranju, za jačanje suradnje s gospodarstvom i društvima, te za jačanje potencijala mladih znanstvenika.
„IRB je stavio snažan naglasak na podršku mladim znanstvenicima, programima poput međunarodne mobilnosti, specijaliziranog obrazovanja, malih uspostavnih projekata i nizom mjera za poticanje uspjeha mladih u dobivanju vlastitih kompetitivnih projekata. To je od vitalne važnosti za poticanje sljedeće generacije mladih umova da razvijaju svoje znanstvene karijere ovdje u Hrvatskoj,'' naglasio je dr. Smith.
U zaključnom dijelu, ravnatelj je još jednom naglasio da je poticanje znatiželje i podrška mladima ono što će graditi budućnost Hrvatske u znanosti i tehnologiji. Poručio je kako svako “zašto” koje postave može postati početak nečeg velikog, baš poput Teslinih otkrića.
„Hvala vam i čestitam svima Nacionalni dan Nikole Tesle - dan znanosti, tehnologije i inovacija!“ zaključio je ravnatelj IRB-a.