Opatija je ugostila vrhunske međunarodne znanstvenike
22. Međunarodna konferencija o metodama analize ionskim snopovima (IBA 2015) koja se održava od 14. do 19. lipnja u Opatiji je okupila vodeće svjetske stručnjake u području analize i modifikacije materijala ionskim snopovima.
Ovu konferencija zavidnog međunarodnog ugleda organizira Institut Ruđer Bošković (IRB) u suradnji s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA), hrvatskim Centrom izvrsnosti za napredne materijale i senzore (CEMS) te Ministarstvom znanosti obrazovanja i sporta (MZOS).
Tijekom pet dana konferencije, preko 250 sudionika iz četrdesetak zemalja svijeta, u sklopu plenarnih i pozvanih predavanja, rasprava i posterskih priopćenja bavit će se različitim temama od temeljnih istraživanja interakcije ionskih snopova do novih tehnika i aplikacija u području medicine, ekologije, umjetnosti, geofizike ili naprednih materija.
IBA konferencija postala je tradicionalni bienalni susret znanstvenika, profesionalaca i studenata iz cijeloga svijeta kao središnje događanje na kojem se predstavljaju najnoviji rezultati istraživanja, inovacije te razmijenjuju stečena znanja u području analize materijala ionskim snopovima. Konferencija predstavlja forum za uzbudljivu raspravu o temeljnim istraživanjima i širokoj primjeni iona niskih, srednjih i visokih energija u različitim znanstvenim područjima.
Podsjetimo, na Institutu Ruđer Bošković u sklopu Laboratorija za interakcije ionskih snopova pri Zavodu za eksperimentalnu fiziku, znanstvenici se bave temeljnim i interdisciplinarnim istraživanjima interakcije ionskih snopova s materijom, te razvojem metoda karakterizacije i modifikacije svojstava materijala s posebnim težištem na istraživanja nanostruktura.
U ovom je laboratoriju smješten institutski akceleratorski centar koji se sastoji od 2 Tandem akceleratora i pripadnih eksperimentalnih linija, što je najveće i najsloženije eksperimentalno postrojenje u RH.
Dio aktivnosti vezan je na primjene metoda analize u biomedicini, okolišu kao i na istraživanja predmeta kulturne baštine. Tako, primjerice znanstvenici ovog laboratorija istražuju starenje modernih slikarskih materijala nastalih razvojem industrije u 20. stoljeću posebno sintetskih organskih pigmenata i polimera, što je u konačnici važno radi zaštite umjetničkih djela od propadanja.
Laboratorij je također uključen u EUROFusion projekt iz programa HORIZON2020 te se metode analize koje postoje koriste za ispitivanje materijala koji će se koristiti u budućim fuzijskim reaktorima. Osim toga, fizičarima okupljenima u ovo laboratoriju pošlo je za rukom izumiti jedan od najtanjih dijamantnih detektora kojeg namjeravaju ponuditi CERN-u.