U Lužnici se okupili ugledni svjetski stručnjaci u području spektroskopije
U sklopu programa povezivanja istraživačkih grupa kojeg provodi Zaklada Alexander von Humboldt, Institut Ruđer Bošković (IRB) u suradnji s njemačkim Max Planck Institutom u u Lužnici je od 5. do 9. svibnja 2014. okupio ugledne domaće i međunarodne stručnjake u području spektoskopije na radionici: 'Istraživanje dinamike meke materije naprednim EPR tehnikama'.
Cilj ove radionice bio je predstaviti najnovije trendove i istraživanja u području elektronske paramagnetske rezonancije.
Radionica u Lužnici nastavak je projekta 'The study of soft condensed matter by EPR: dynamics in glassy and crystalline matrices' kojeg od 2011. godine zajednički provode znanstvenici IRB-a (prof. dr. sc. Marina Ilakovac Kveder) i njemačkog Max-Planck Institut für Chemische Energiekonversion (prof. dr. sc. Wolfgang Lubitz), čija je vrijednost 55 tisuća eura.
S obzirom na važnost djelovanja Zaklade Alexander von Humboldt u Hrvatskoj u financiranju bazične znanstvene djelatnosti, događaj je otvorio NJ. E. Hans Peter Annen, Veleposlanik Savezne Republike Njemačke u Republici Hrvatskoj, a sudionicima su dobrodošlicu zaželjeli i profesor Pavo Barišić, predsjednik Hrvatskog kluba Humboldtovaca i profesor Miroslav Plohl, predsjednik Znanstvenog vijeća IRB-a.
Prvo plenarno predavanje održao je profesor Klaus Möbius, predsjednik International EPR Društva, o čudnovatom šećeru trehalozi koja se smatra odgovornom za preživljavanje organizama u ekstremnim uvjetima poput stanja bez vode.
Glavna tema radionice bila je fokusirana na relaksacijske i difuzijske procese u mekim materijalima poput biomaterijala, pothlađenim tekućinama, staklima, polimernim nanokompozitima i sl. U tom aspektu spektroskopska metoda elektronske paramagnetske rezonancije (EPR) omogućava pogled u mikroskopsku sliku materijala budući da koristi lokalnu probu - spinski sustav te proučava svojstva njegove okoline. Dobivena saznanja interesantna su za primjenu npr. u segmentu rastućeg sektora očuvanja bioloških tvari u nekom obliku bio-protektivnih stakala te optimizaciju njihovog dizajna, ali također i za razvoj kvantih računala.
Oko 30-tak polaznika radionice intenzivno je diskutiralo sa 8 profesora (USA, Italija, Grčka, Austrija, Njemačka, Rusija), a uspješnost sastanka se ogleda u činjenici da je postavljen zahtjev lokalnim organizatorima za ponovnom organizacijom skupa na istoj lokaciji.
Zaklada Alexander von Humboldt jedinstvena je u svijetu znanosti po svojoj misiji podupiranja znanosti, učenja i međunarodnoj suradnji budući da svoje stipendiste prati i podupire kontinuirano tijekom njihove znanstvene karijere, ali istovremeno pridonosi materijalnoj izgradnji infrastrukture u kojoj znanstvenik djeluje. Tako je na primjer Zaklada u proteklom razdoblju donirala Laboratoriju za magnetske rezonancije IRB-a kapitalnu opremu u vrijednosti većoj od 130.000 Eura.