Prijeđite na glavni sadržaj

Nema sigurnog utočišta za ciple u Limskom zaljevu, agresivna strijelka ostavlja osakaćeni plijen da bespomoćno pluta danima

2.7.2025.
Nema sigurnog utočišta za ciple u Limskom zaljevu, agresivna strijelka ostavlja osakaćeni plijen da bespomoćno pluta danima

„Strijelka je u našem dijelu Jadrana prisutna zadnjih desetak godina. U početku je bila rijetka, no s vremenom postala je sve brojnija. Najčešće podvodni ribolovac susreće strijelke u toplijem dijelu godine, makar su susreti sve češći i zimi. Mislim do tome pogoduje činjenica da se u zadnjih nekoliko godina temperatura mora u okolici Rovinja nije spuštala ispod 12 stupnjeva! Jato strijelki ponaša se poput čopora vukova, zalijeću se i love te osakaćuju prvenstveno ciple. Tijekom podvodnog ribolova često sam nailazio na polovice cipala, kao da su bili nožem prerezani. Osim cipala, strijelke napadaju i ostale vrste riba, a ne odbijaju niti srdele koje padaju s ribarskih brodova prilikom pretovara. Tada su u stanju mahnitog hranjenja i gotovo da se ne obaziru na podvodnog ribolovca!“

dr. sc. Andrej Jaklin, viši znanstveni suradnik CIM-a u mirovini, strastveni podvodni ribolovac

Prilikom terenskog rada u Limskom zaljevu dana 5. lipnja 2025. godine, dr. sc. Bojan Hamer, Luca Privileggio, mag. varst. narave, dr. sc. Kristina Grozić i Anđela Premzl, dr. vet. med., a u sklopu suradnje Instituta Ruđer Bošković (CIM Rovinj), Istarske županije i Centra za razvoj ribarstva i akvakulture Istarske županije-Centro per lo sviluppo della pesca e dell’ aquacoltura della Regione Istriana, primijetili su nekoliko oštećenih primjeraka cipla kako bespomoćno plutaju na površini mora sredinom zaljeva. Po povratku na obalu, u razgovoru s uzgajivačima školjkaša, saznali smo da su to osakaćeni cipli koje su napale strijelke te da je uobičajeno da strijelka agresivno osakati plijen, da grize i napada iz gušta. Izmrcvareni primjerci cipla uočeni su i nasukani u plićaku na početku Limskog zaljeva.

Strijelkin glavni plijen su cipli i gdje god cipli zalaze moguće je naći/uloviti i strijelku. Strijelka skakuša Pomatomus saltatrix (Linnaeus, 1766) je relativno nova vrsta u Jadranu i iz godine u godinu ima je sve više te je proširila svoj areal i postala uobičajena i za sjeverni Jadran unatoč nižim temperaturama mora. Zadnji izlov ribe u Tarskoj vali (siječanj, 2022.) u znanstveno istraživačke svrhe napravljen za potrebu izrade Izvješća od strane Instituta za oceanografiju i ribarstvo Split Ministarstvu poljoprivrede i ističe da je u lovini zabilježeno preko 60% strijelke skakuše, oko 30% cipla te <10% ostale ribe. Njena pojava i ulov na prostorima Istarske županije više nije senzacija, a zbog izostanaka i smanjenja ulova drugih uobičajenih vrsta, strijelka predstavlja prijetnju gospodarskom i sportsko-rekreacijskom ribolovu.

Kako bilo, činjenica je da se zadnjih godina populacija cipla značajno smanjila, a nekad ih se moglo kruhom hraniti iz ruke i skoro kantom grabiti s obale. Također, ribarnice duž jadranske obale uobičajeno su nudile i više od jedne vrste lokalno ulovljenih cipala što je i potvrđeno mtDNA barkoding analizama napravljenima u sklopu Projekta Jadran II. (Bojan HAMER, Ana BARIČEVIĆ, Nikola MEDIĆ, Victor S. PERUSCO, 2015., Population analyses (COX1 gene) and bile PAH metabolites
content in several commercial fishes along the Adriatic coast. Biodiversity in the Mediterranean basin, 12.13.2015, Koper, Slovenija). 

Zaključno, možemo konstatirati da je sve više tropskih vrsta prisutno u flori i fauni Jadranskoga mora što će u konačnici dovesti do promjena u stanju fonda autohtonih vrsta, uključujući i one gospodarski važne, poput cipla.

Više informacija

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.