Znanstvena škola 2021
Od 7. do 10. prosinca 2021. godine na Institutu Ruđer Bošković održana je Znanstvena škola o okolišu pod nazivom ˝Sveobuhvatni pristup istraživanju antropogenih pritisaka na okoliš˝. Zbog trenutne epidemiološke situacije ista je održana u virtualnom okruženju, putem Zoom platforme.
Znanstvena škola je drugu godinu zaredom pokušala sudionicima približiti različite znanstvene pristupe u istraživanju okoliša te naglasiti važnost sustavnog i multidisciplinarnog pristupa u razumijevanju i rješavanju problema uzrokovanih brojnim pritiscima na okoliš. Iako prvenstveno namijenjena studentima doktorskih studija koji se u okviru svoje doktorske disertacije bave istraživanjem okoliša, ponašanjem i sudbinom onečišćivala u okolišu te njihovim biološkim učincima, Znanstvena škola 2021. godine okupila je preko 120 sudionika.
Među polaznicima su bili doktorandi i poslijedoktorandi s raznih sveučilišta i istraživačkih institucija, ali i studenti poslijediplomskih studija koji su zaposleni izvan sustava znanosti te rade u gospodarskom sektoru u području zaštite okoliša. Kroz brojne rasprave, navedeno je omogućilo razmjenu znanja i iskustva između znanosti i struke.
Uz organizatorice škole, dr. sc. Martinu Furdek Turk, dr. sc. Željku Fiket i dr. sc. Maju Ivanić, predavanja su održali dr. sc. Ivan Senta, dr. sc. Sanja Frka Milosavljević, dr. sc. Ines Sviličić Petrić, dr. sc. Nikolina Udiković Kolić i dr. sc. Vlatka Filipović Marijić sa Zavoda za istraživanje mora i okoliša Instituta Ruđer Bošković, dr. sc. Marin Matošić i Josip Ćurko s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu, dr. sc. Marija Gligora Udovič s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, dr. sc. Tea Zuliani s Instituta Jožef Stefan u Ljubljani te dr. sc. Filip Pošćić sa Sveučilišta Ruhr, Bohum u Njemačkoj.
Program prvog dana škole uključivao je niz predavanja koja su dala pregled općih saznanja o onečišćivačima, njihovoj sudbini i prijenosu u okolišu te tehnikama koje se koriste u njihovoj kemijskoj analizi, s naglaskom na metale i nova organska zagađivala te zagađenje atmosfere.
Drugi dan obuhvatio je teme vezane uz ulogu mikroorganizama u zaštiti okoliša, biološke učinke onečišćujućih tvari i biološku analizu utjecaja onečišćenja na okoliš.
Program trećeg dana uključivao je predavanja o tehnologijama koje se koriste u obradi otpadne vode i otpada, metodologiji primjene izotopnih omjera elemenata u određivanju porijekla onečišćenja, te pregled najčešće korištenih statističkih alata u obradi podataka u istraživanjima okoliša.
Posljednji dan škole bio je posvećen izlaganjima polaznika koji su dali uvid u različite teme aktualnih istraživanja u području okoliša.
Cjelokupan program i informacije o školi dostupne su na web stranici www.znanskola2021.com.hr, a sažetci izlaganja bit će objavljeni u Knjizi sažetaka (ISBN 978-953-7941-38-3).
I ove godine Znanstvena škola je izazvala velik interes, istaknuvši važnost multidisciplinarnog pristupa u istraživanju okoliša, ali i potrebu suradnje znanosti i struke.