Predstavljanje Europskog digitalnog centra inovacija (EDIH) AI4HEALTH.Cro
Institut Ruđer Bošković kao koordinator konzorcija organizira predstavljanje Europskog digitalnog centra inovacija (EDIH) 'Umjetna inteligencija za pametno zdravstvo i medicinu - AI4HEALTH.Cro'.
Predstavljanje Europskog digitalnog centra inovacija (EDIH) AI4Health.Cro će se održati u utorak, 18. travnja 2023. s početkom u 10.00 sati u Velikom predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ul. Hrvatske bratske zajednice 4, 10000, Zagreb.
Događanje će okupiti projektne partnere, ključne dionike u zdravstvenoj i AI industriji, te startup ekosustava, a u uvodnom dijelu uzvanicima će se obratiti predstavnici ministarstava.
Cilj događanja je predstaviti projekt AI4Health.Cro svim relevantnim dionicima, budućim korisnicima i medijima, te pružiti AI startupima više informacija o AI4Health.Cro Hubu i kako im može pomoći u sigurnom testiranju AI tehnologija u zdravstvu. Također, stručnjaci će demonstrirati primjere uspješne primjene AI tehnologije u zdravstvu i pružiti korisne savjete i trikove za pokretanje startupa.
Akreditacije
Molimo kolege i kolegice novinare da se radi bolje organizacije akreditiraju putem poveznice.
'MALA POKAZNA AI KLINIKA'
U sklopu 'pokazne AI klinike' koju smo sastavili posebno za ovu priliku projektni partneri predstavit će neinvazivnu AI tehnologiju mjerenja protočnosti krvnih žila, digitalnu asistenticu Megi za prevenciju i praćenje kardiovaskularnih bolesti te sustav MESI mTablet koji olakšava liječnicima kompletnu medicinsku obradu kao i naprednu speech-to-text tehnologiju.
Projekt AI4Health.Cro je neprofitni javno-privatni konzorcij koji umjetnu inteligenciju vidi kao ključnu za napredak zdravstva. Cilj projekta AI4Health.Cro je omogućiti europskim startupima i inovatorima u području umjetne inteligencije da testiraju svoje proizvode, steknu nova znanja, povežu se s ekosustavom te financiraju svoje ideje koje bi trebale doprinijeti rješavanju određenih problema koji sve više opterećuju zdravstveni sustav, a za dobrobit pacijenata, liječnika i startup ekosustava.
Konzorcij okuplja 16 partnera koje koordinira IRB. Uz IRB, partneri na projektu AI4Health.Cro su: Hrvatska udruga za umjetnu inteligenciju (CroAI), Magdalena - Klinika za kardiovaskularne bolesti, Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske, Dom zdravlja Zagreb - Centar, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, Zagrebački inovacijski centar- ZICER, Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, Mreža znanja, FeelsGood Capital Partners, te uspješne tvrtke IN2, Ericsson Nikola Tesla i NEWTON Technologies Adria.
Projektni partneri iz privatnog i javnog sektora omogućuju multidisciplinarnu ekspertizu u području procjene digitalne zrelosti tehnologije, podršku kod razvoja i prilagodbi tehnologije potrebama korisnika, podršku kod transfera tehnologija, ekspertizu poduzetničkih inkubatora u pisanju i vođenju projekata, pristup programima financiranja, te ekspertizu u području etičke i pravne regulative.
Projekt se financira s 2.9 milijuna eura u sklopu programa Digitalna Europa te Nacionalnog plana oporavka i otpornosti u jednakim omjerima, u trajanju od tri godine.
DODATNE INFORMACIJE ZA MEDIJE
Prvi dio programa odvijat će se od 10.00 do 11.30 sati u velikom predvorju NSK-a, a obuhvaća pozdravne govore, predstavljanje projekta, predstavljanje članova projektnih odbora, izjave za medije te poseban dio u sklopu kojeg ćemo predstaviti neka postojeća AI rješenja u zdravstvu, u suradnji s Domom zdravlja Zagreb - Centar, Klinikom Magdalena i NEWTON Technologies Adria.
Izjave se mogu uzeti od 9.00 do 9.30 sati te od 11.00 do 12.00 sati.
Izjave za medije i kadrove predvidjeli smo u sklopu, za ovu priliku montirane, naše ''mini AI klinike'', a gdje će uzvanici i mediji moći isprobati neke od AI tehnologija.
Za izjave su vam na raspolaganju:
- dr. sc. Anja Barešić, koordinatorica projekta s Instituta Ruđer Bošković
- dr. sc. Nina Šesto, pomoćnica ravnatelja Klinika Magdalena te AI4Health.Cro koordinatorica za zdravstvo te liječnici i stručnjaci koji će demonstrirati AI tehnologiju te ostali projektni partneri po potrebi.
Klinika Magdalena predstavit će rad digitalne asistentice Megi za prevenciju i praćenje kardiovaskularnih bolesti. Megi je dostupna putem chat aplikacija, te komunicira s pacijentima na dnevnoj bazi, prikupljajući podatke o njihovom zdravstvenom stanju, pružajući podršku pacijentima s jednim ciljem - kontrole njihovog kardiovaskularnog rizika. Također, demontirat će rad AI mjerenja protočnosti krvnik žila. Riječ je neinvazivnoj tehnologiji koja može izračunati lezije u krvnim žila, te njihovo opterećenje, a na temelju dobivenih podataka može izvršiti analizu i preporuku daljnjeg liječenja pacijenta (primjerice, izdati preporuku ugradnje stenta ili ne). Prednost ove tehnologije jest da nije invazivna, dostupna je i učinkovitija.
Osim primjera u kardiologiji u Hrvatskoj se koristi i tehnologija automatskog prevođenja govora u pisani tekst. Ključno je da je tehnologija istrenirana na medicinskim pojmovima i da prepoznaje hrvatski tekst te se proces pisanja nalaza značajno ubrzava diktiranjem u uređaj te provjerom i eventualnim ispravcima automatski prepisanog teksta štedi se značajno vrijeme. Ova tehnologija ostavlja liječnicima više vremena da se bave pacijentom i složenijim zadacima. Ovu tehnologiju razvili su partneri u Newton Technologies Adria i moći ćete je isprobati na licu mjesta.
Dom zdravlja Zagreb - Centar demonstrirat će rad sustava MESI mTablet koji liječnicima pomaže da bolesnicima pruže kompletnu medicinsku obradu kombinacijom dijagnostičkih mjerenja, zdravstvenog kartona i integriranih alata kliničke podrške za dijagnostiku i unutarbolničku komunikaciju za male ordinacije ili velike bolničke sustave te kliničke studije. Primjerice, Mesi mtablet sadrži 12 kanalni EKG koji omogućava bežično mjerenje, te trenutno dijeljenje podataka za drugo mišljenje, a može izmjeriti i određene parametre koji su pokazatelji periferne arterijske bolesti. Prednosti ove tehnologije jest da su mjerenja moguća u zdravstvenoj ustanovi, ali i kod teško pokretnih i nepokretnih bolesnika što, primjerice, mogu raditi patronažne sestre po uputi liječnika obiteljske medicine, a podaci su u realnom vremenu, odnosno nakon integracije aparata s informatičkim programom u ordinaciji liječnika, odmah vidljiv i u kartonu bolesnika.
Pozivamo kolegice i kolege novinare da na licu mjesta isprobaju neku od tehnologija u našoj ''maloj pokaznoj AI klinici''
Drugi dio programa, koji uključuje panel diskusiju, Q&A, te networking ručak odvijat će se od 12.00 do 14.30 sati u lounge dijelu NSK-a.
Tema našeg panela je: ''How can AI4Health.Cro deliver success to AI healthcare startups?''
CILJ JE PANELA je da svojim potencijalnim korisnicima, AI startupima, ponudimo više informacija o tome što im sve u sklopu AI4Health.Cro Huba stoji na raspolaganju i kako će im AI4Health.Cro Hub isporučiti sve ono što je njima potrebno kako bi im omogućili sigurno testiranje AI tehnologija u zdravstvu, ukažemo na uspješne primjere i koristi primjene AI tehnologije u zdravstvu, te da s korisnicima podijelimo startup tips&tricks.
Panel će moderirati Antonija Bilić Arar, novinarka i urednica na tehnološkom portalu Netokracija, a naši panelisti su:
- mr. sc. Hrvoje Belani načelnik Sektora za implementaciju i unaprjeđenje informacijskih sustava, Uprava za e-zdravstvo Ministarstvo zdravstva
- dr. sc. Nina Šesto, pomoćnica ravnatelja Klinika Magdalena te AI4Health.Cro koordinatorica za zdravstvo
- Ino Protrka, dr. med., spec. obiteljske medicine, ravnatelj Doma zdravlja Zagreb Centar
- Marko Poljak, direktor Newton Technologis Adria
- Marijana Šarolić Robić, potpredsjednica udruge CRO Startup, odvjetnica
- Matija Nakić, co-founder Faseer, potpredsjednica Uruge CroAI
Projekt financira Europska unija u sklopu programa NextGenerationEU. Projekt je sufinancira Europska unija iz programa Digitalna Europa (DIGITAL).
NAPOMENA: Sadržaj ove vijesti isključiva je odgovornost Instituta Ruđer Bošković i ni na koji se način ne može smatrati da odražava gledišta Europske unije.