Prijeđite na glavni sadržaj

Jedan od prvih projekata koji će biti realiziran iz strukturnih fondova EU

22.12.2014.
Jedan od prvih projekata koji će biti realiziran iz strukturnih fondova EU

Na danas održanoj Svečanosti lansiranja EU strukturnog projekta vrijednog preko 44 milijuna kuna 'Panonskog drvnog centra kompetencija' okupili su se čelni ljudi Virovitičko-podravske županije, Instituta Ruđer Bošković i Šumarskog fakulteta.

Centar koji će biti izgrađen u virovitičkoj Poduzetničkoj zoni II jedan je od prvih projekata koji će biti realiziran iz strukturnih fondova EU u okviru Poziva za dostavu projektnih prijava "Shema bespovratnih sredstava za poslovnu infrastrukturu" iz Operativnog programa Regionalna konkurentnost 2007. - 2013.

Centar će pružati usluge malim i srednjim poduzetnicima iz drvno-prerađivačkog sektora u Hrvatskoj i regiji, i to u svim fazama razvoja finalnih proizvoda od drva, odnosno proizvoda s većom dodanom vrijednošću, s naglaskom na inovacije.

Ukupna vrijednost projekta čija će se provedba odvijati tijekom 24 mjeseca je 44.701.237,17 kn, a 99 posto vrijednosti projekta bit će financirano iz strukturnih fondova EU, dok Virovitičko-podravska županija kao nositelj projekta financira razliku od jedan posto.

Dokazan uspjeh sinergije znanosti, poduzetništva i lokalne uprave

Vrijednost ovog projekta je višestruka kako za drvnu industriju tako i za hrvatsko gospodarstvo u cjelini  jer Panonski drvni centar kompetencija predstavlja uspješan primjer suradnje znanstvenika, lokalne zajednice i industrije. Naime, Virovitičko-podravskoj županiji partneri na projektu su VIDRA – Agencija za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije, zagrebački Šumarski fakultet i Institut Ruđer Bošković.

Suradnja

Ovaj projekt je od velike važnosti i za Hrvatsku i Virovitičko-podravsku županiju. On ukazuje na suradnju znanstvenika, lokalne zajednice i industrije, a to je vrsta suradnje na kojoj naš Institut, radi unazad nekoliko godina. Danas je nemoguće govoriti ili o gospodarstvu ili o znanosti jer zapravo jedno bez drugog ne ide i ta je suradnja zapravo jedina šansa za oporavak našeg gospodarstva.

O projektu kao i o važnosti suradnje znanosti i gospodarstva osvrnuo se ravnatelj IRB-a dr. sc. Tome Antičić koji je istaknuo da je jačanje suradnje s gospodarstvom glavni smjer u kojem znanstvenici iRB-a intenzivno rade posljednjih nekoliko godina. Tako je Ruđer u 2013. i u 2014. godini bilježi pozitivan trend suradnje s gospodarstvom. Već je samo u 2013. godini ugovorena vrijednost komercijalnih projekata iznosila preko 11,4 milijuna kuna, dok su do sada u 2014. godini ugovorena 34 komercijalna projekta ugovorne vrijednosti preko 6,3 milijuna kuna.

Veliki dio suradnje s gospodarstvom, a čemu svjedoči i projekt Panonskog centra, odvija se preko europskih projekata, u kojima ovaj Institut zauzima vodeće mjesto u Hrvatskoj. Tako je samo u sklopu Sedmog okvirnog programa EU od 2007. godine Ruđer  iz europske riznice povukao više od 11 milijuna eura kroz 33 ostvarena projekta. Posebno je važno istaknuti da je u 2013. godini ugovoreno čak 49 milijuna kuna iz EU projekata.

"Mi sad sav taj ogromni istraživački kapital i potencijal u znanju i tehnologijama stavljamo na raspolaganju industriji za razvoj novih tehnologija." – zaključio je Antičić.

Znanstvenici IRB-a u sklopu projekta Panonskog centra razvijati nove proizvode bazirane na nanotehnologiji i novim materijalima čija bi se primjena mogla koristiti za premaze za drvo, ljepila, tekstil, metalne spojnice za namještaj, drvne konstrukcije i slične korisne proizvode.

O projektu je govorio v.d. ravnatelja VIDRA-e Agencije za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije Tomislav Petric koji je naglasio ''Iako dolazimo iz najmanje županije, imamo najuspješniju agencija u RH. Zapošljavamo 25 mladih visoko obrazovnih ljudi kojima je provedba i priprema projekata - način života. I ovom projektom cilj je ujednačen razvoj naše županije, te povećanje kvalitete života svih stanovnika. Ovo je primjer projekta, kako spojiti javnu ustanovu, malo i srednje gospodarstvo, te dvije iznimno važne institucije, Institut Ruđer Bošković i Šumarski fakultet.''

Najveći projekt ovog tipa u RH

Virovitičko-podravski župan, Tomislav Tolušić, je o ovom projektu kazao "Ovo je najveći projekt ovog tipa u RH, projekt od strateškog značaja ne samo za Hrvatsku, nego i za čitavu regiju. Naša županija jedna je od najdjelotvornijih u privlačenju novca iz fondova Europske unije, a Panonski drvni centar kompetencija trenutno je najveći projekt takvog tipa u Hrvatskoj. Nismo izabrani slučajno i nismo gotovo 45 milijuna kuna od EU-a dobili slučajno, budući da se kod nas, u bližem susjedstvu nalazi 70 posto drvne industrije u državi."

O ulozi Šumarskog fakulteta govorio je prof. Alan Antonović, partnerski koordinator, koji je istaknuo kako ovo nije jedini projekt suradnje Virovitičko-podravske županije i Šumarskog fakulteta, ali je sjajan primjer odlične kombinacije.

Jedinstveni poslovni centar za transfer tehnologije u drvnu industriju

Voditeljica projekta je Sanja Bošnjak, zamjenica župana Virovitičko-podravske županije, uz prezentaciju o Panonskom drvnom centru kompetencije je istaknula: "Osluškujući potrebe malih i srednjih poduzetnika drvne industrije Virovitičko-podravske županije i iz okruženja, a vidjevši slične projekte u Europi, htjeli smo napraviti jedinstveni poslovni centar koji će omogućiti poduzetnicima edukaciju i razvoj novih, inovativnih proizvoda u proizvodnji namještaja i finalnih proizvoda drvoprerađivačke industrije. Dodana vrijednost ovog projekta je istraživački i razvojni dio koji će dati partneri na projekti. Vjerujem da će ovaj projekt omogućiti jačanje konkurentnosti i ponovni uzlet drvne industrije naše županije i cijele Hrvatske."

Novi premazi za drvo bazirani na nanotehnologiji

U drugom dijelu dr. sc. Rozelindra Čož-Rakovac, predsjednica Gospodarskog savjeta Instituta Ruđer Bošković, te više znanstvene suradnice dr. Ivana Capan i dr. Roberta Sauerborn održale su zanimljive prezentacije o istraživanju i razvoju koju će se odvijati na Ruđeru s ciljem razvoja proizvoda baziranih na nanotehnologiji i novim materijalima te sigurnosti u nanopremazima.

"Ono što mi želimo kroz ovaj projekt je primijeniti nanočestice za poboljšanje premaza u drvnoj industriji, a pri tome prvenstveno mislimo na premaze koje će omogućiti bolju zaštitu od UV zračenja i antibakterijsku zaštitu." – istaknula je u prezentaciji dr. sc. Ivana Capan, znanstvenica IRB-a.

Panonski drvni centar kompetencija u ožujku 2013. godine Hrvatski klaster konkurentnosti drvno-prerađivačkog sektora proglasio je projektom od nacionalnog interesa za drvno-prerađivački sektor.

Šansa za oporavak gospodarstva

"Projekt Panonskog drvnog centra kompetencija konkretni slični projekti konkretan su primjer da je danas nemoguće govoriti ili o gospodarstvu ili o znanosti jer zapravo jedno bez drugog ne ide. Riječ je o izuzetno jednostavnoj računici - industrija dobiva potrebna istraživanja, znanstvenici ili inovatori sredstva, a društvo dobiva nove proizvode i tehnologije. To je balans u kojem svatko dobiva i ta je suradnja zapravo jedina šansa za oporavak našeg gospodarstva." – zaključio je ravnatelj Antičić.

Kontaktirajte nas

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.