Predstavljen projekt "Panonski drvni centar kompetencija"
Danas je u Virovitici predstavljen projekt „Panonski drvni centar kompetencija“ vrijedan preko 44 milijuna kuna u sklopu kojeg će se izgraditi i opremiti Centar koji će pružati usluge poduzetnicima u drvno-prerađivačkom sektoru u Kontinentalnoj regiji i šire. Jedan od partnera na projektu je i Institut Ruđer Bošković.
Centar će biti potporna institucija za razvoj inovativnih proizvoda od drva. Uz istraživanje i razvoj proizvoda od drva i prateće industrije, Centar će nuditi i usluge transfera tehnologije prema malim i srednjim poduzetnicima, te usluge izrade prototipa inovativnih proizvoda od drva, uslugu dizajna proizvoda, dizajna pakiranja za proizvode od drva i proizvode pratećih industrija, zatim usluge poslovnog savjetovanja i kreiranja robnih marki.
Centar će u suradnji sa znanstvenim institucijama, a posebno sa Šumarskim fakultetom u Zagrebu i Institutom Ruđer Bošković, kreirati specijalizirane programe za podizanje kompetencija radne snage u drvnoj i pratećim industrijama te služiti kao poveznica između poduzetnika i znanstvene zajednice.
Strateškim umrežavanjem IRB-a i drvne industrije iz Virovitice kroz projekt Panonski drvni centar kompetencije ostvaruje se ključni iskorak znanstvenog sektora prema gospodarstvu.
Znanstveni partneri na projektu, Šumarski fakultet i Institut Ruđer Bošković, kroz projekt će dodatno opremiti svoje laboratorije opremom koja će omogućiti istraživanje i razvoj novih proizvoda od drva s naglaskom na nanotehnologije i nove materijale čija bi se primjena mogla koristiti za premaze za drvo, ljepila, tekstil, metalne spojnice za namještaj i drvne konstrukcije i slično.
„Strateškim umrežavanjem Instituta Ruđer Bošković i drvne industrije iz Virovitice kroz projekt Panonski drvni centar kompetencije ostvaruje se ključni iskorak znanstvenog sektora prema gospodarstvu. Projekt će omogućiti upotrebu postojeće sofisticirane znanstvene opreme, ljudskog potencijala i akumuliranih specifičnih znanja u svrhu stvaranja novih proizvoda ili proizvoda s dodanom vrijednošću od drva. Predviđa se istraživanje i razvoj novih formulacija za zaštitu, koristeći najnovija znanja iz područja nanotehnologije.“ - izjavila je Rozelindra Čož Rakovac, predsjednica Savjeta za gospodarstvo IRB-a.
Projekt, u trajanju od dvije godine, financira Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije u okviru Poziva za dostavu projektnih prijava „Shema bespovratnih sredstava za poslovnu infrastrukturu“ u okviru Operativnog programa Regionalna konkurentnost 2007.-2013.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 44,7 milijuna kuna, od čega Ministarstvo daje 44,24 milijuna kuna, a ostatak Virovitičko-podravska županija. Prijavitelj projekta je Virovitičko-podravska županija, a partneri na projektu su VIDRA – Agencija za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije, Institut Ruđer Bošković i Šumarski fakultet u Zagrebu.