Startup Luxyon: od laboratorija na IRB-u do prvog mjesta na Nuqleus Demo danu

Startup Luxyon, kojeg čine Stjepan Dolić s Instituta Ruđer Bošković (IRB) i kolega Jakov Kukin, osvojio je prvo mjesto na nedavno održanom Nuqleus Demo danu unutar konferencije Liftoff. Među desetak perspektivnih timova iz cijele Hrvatske, dvojac je oduševio žiri svojom vizijom i prototipom fleksibilnih, ultralaganih perovskitnih solarnih ćelija te si tako osigurao plasman u treću, završnu fazu programa, u kojoj timove očekuje individualno mentorstvo i ciljana podrška za komercijalizaciju njihovih inovacija.
„Naš startup Luxyon bavi se inovacijama u području perovskitne solarne tehnologije te želimo plasirati fleksibilne i lagane solarne ćelije koje se mogu instalirati na skoro svaku površinu i time ju transformirati u izvor obnovljive energije. Aplikacije ovakve tehnologije se protežu od bespilotnih letjelica, kojima možemo produljiti vrijeme letenja, do poljoprivrednog sektora, gdje možemo pretvoriti staklenike u izvor energije koja je u takvim situacijama teško dostupna,“ objašnjava Stjepan Dolić, asistent u Laboratoriju materijala za konverziju energije i senzore na IRB-u.
Revolucija perovskita: tanki slojevi, veliki učinak
Zamislite tanku, gotovo prozirnu foliju koja se može zalijepiti na ruksak, zid ili staklenik i dok šetate, učite ili berete rajčice, ona tiho pretvara sunčevu svjetlost u struju. To je pojednostavljenim riječima ideja na kojoj se temelji inovacija koju razvija startup Luxyon.
Do jučer smo na krovovima viđali teške, krute solarne ploče od silicija. No, njihova proizvodnja troši milijarde litara vode i emitira velike količine ugljičnog dioksida. Perovskit, pak, dolazi iz iste obitelji minerala nazvane po ruskom geologu Leu Perovskomu. Njegova čarolija leži u tome što ga je moguće premazati iz otopine na gotovo bilo kakvu podlogu i to uz minimalnu potrošnju materijala.
“Za kvadratni metar perovskitne ploče treba manje od mililitra otopine,” objašnjava Stjepan Dolić. “To znači manje otpada, manji ekološki otisak i veću pristupačnost tehnologije.”
Iza kulisa startupa: spoj znanstvenog i poslovnog duha
Stjepan je diplomirao fizikalnu i organsku kemiju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u rujnu 2024., gdje je i upisao doktorski studij fizikalne kemije. Tijekom srednje škole istaknuo se na Olimpijadi iz kemije, a već je na diplomskom studiju počeo razvijati prve prototipove perovskitnih solarnih ćelija. Danas je zaposlen kao asistent u Laboratoriju materijala za konverziju energije i senzore pri Zavodu za fiziku materijala na IRB-u, gdje razvija perovskitnu solarnu tehnologiju.
Jakov Kukin je magistar međunarodnog poslovanja sa zagrebačke podružnice Rochester Institute of Technology (RIT). Prije pokretanja Luxyona, stjecao je iskustvo radeći u renomiranim kreativnim i tehnološkim agencijama, uključujući Bruketa & Žinić Grey i Infobip. U prosincu 2024. zajedno sa Stjepanom osnovao je tvrtku Carpe Helios d.o.o. (Luxyon koriste kao ime branda), čiji je on direktor zadužen za poslovni razvoj, partnerstva i strateško pozicioniranje proizvoda na tržištu.
Kako funkcionira Nuqleus Startup Builder?
Nuqleus je jedinstvena platforma u sklopu Inovacijskog centra Nikola Tesla koja povezuje tri ključna segmenta inovacijskog ekosustava: industriju, znanstvena istraživanja i startupove. Koncept je nastao na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER), a sada se kroz strukturirani program pretvara u snažan poticaj znanstveno-tehnološkim inovacijama. Uvršten je među 150 vodećih startup hubova u Europi u 2025. prema Financial Timesu, a po kriteriju mentorske podrške, našao se na visokom 12. mjestu
Kroz program, temeljen na višegodišnjem iskustvu, startupi dobivaju pristup mreži vrhunskih stručnjaka, specijaliziranoj edukaciji i personaliziranoj mentorskoj podršci u komercijalizaciji istraživačkih rezultata.
Timovi, često sastavljeni od inženjera, mladih istraživača, znanstvenika i profesora s fakulteta i instituta, prolaze kroz seriju intenzivnih radionica gdje uče kako prepoznati pravo tržište, izgraditi čvrst poslovni model i pametno se predstaviti investitorima, partnerima i klijentima.
Nakon prvog kruga priprema, svaki tim ima samo tri minute da svoj projekt “proda” žiriju, a najbolji nastavljaju dalje. U drugoj fazi, oni ponovo „pitchaju“, ovoga puta na prestižnom Liftoff događaju i tek dva ili tri tima osvajaju put u finale.
Među njima se za jedini izravni prolazak u završnu fazu izborio upravo Luxyon, osvojivši prvo mjesto. U trećoj, finalnoj fazi, Stjepan i Jakov dobit će personalizirano mentorstvo, poslovne i tehničke savjete te priliku da svoju tehnologiju predstave strateškim partnerima i investitorima. Cilj je jasan - unutar godine dana na tržište donijeti prve prototipove perovskitnih solarnih ćelija!
Na pitanje što bi poručio mladim istraživačima koji su neodlučni oko prijave na ovakve programe, Stjepan odgovara: “Pronađite problem koji vas motivira, okupite tim i krenite raditi odmah. Ne čekajte savršene rezultate, učite kroz pogreške, testirajte ideje i ne bojte se natjecanja poput Nuqleus Startup Buildera. Svaki korak, pa i pad, približava vas rješenju koje svijet čeka.”
Institut Ruđer Bošković jedan je od partnera programa Nuqleus i s ponosom podržava mlade istraživače da svoje ideje pretvore u rješenja s društvenim i ekološkim utjecajem.
Pratite natječaje za Nuqleus Startup Builder u okviru kojega možete sudjelovati na Liftoff pitch natjecanju, i možda baš vaša inovacija bude sljedeći startup!