ONE – Istraživanje i razvoj obroka za preživljavanje nove generacije (IRI 2 OP- KK01.2.1.02.0090)
Glavni istraživač
- Nositelj projekta: ATLANTIC CEDEVITA d.o.o.
- Projektni partner: Institut Ruđer Bošković
- Ukupna vrijednost projekta: 9.624.108,59 kn
- Ukupni prihvatljivi troškovi: 9.494.262,88 kn
- EU udio u financiranju projekta: 6.017.755,88 kn
- IRB dio projekta: 2.642.157,26 Kn
- Razdoblje provedbe projekta: 17.08.2020.-17.08.2023.
- Voditelj projekta ATLANTIC CEDEVITA d.o.o: Sanjin Weihnacht
Tvrtka ATLANTIC CEDEVITA d.o.o je u suradnji sa IRB om provodi projekt „ONE – Istraživanje i razvoj obroka za preživljavanje nove generacije“. Projekt se provodi u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga za dodjelu bespovratnih sredstava za „Povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja – faza II“.
Sažetak
Istraživanjem trenutačnog stanja na tržištu hrane, uočen je nedostatak optimiziranih obroka za preživljavanje. Obroci za preživljavanje koji se trenutno nude na tržištu u pravilu imaju ograničen energetski sadržaj, prvenstveno se sastoje od ugljikohidrata (šećera) i masti, većeg su volumena, specijalizirani su za isključivo jednu vrstu korisnika, gotovo uvijek ih je neophodno konzumirati s adekvatnom količinom vode itd. Drugim riječima, pregledom tržišta nije pronađena hrana za preživljavanje u obliku komprimirane tablete s proteinima, male mase – veličine jednog zalogaja.
Ciljevi i očekivani rezultati projekta
Cilj projekta je razviti obrok za preživljavanje nove generacije, u formi komprimirane tablete na bazi ugljikohidrata i biljnih proteina, superiornih nutritivnih i organoleptičkih karakteristika namijenjen korištenju u životno ugrožavajućim situacijama. Navedeno će rezultirati povećanjem konkurentnosti tvrtke na globalnom tržištu dodataka prehrani.
Voditelj projekta (IRB)
- dr. sc. Tihomir Balog.
Istraživački tim (IRB)
- dr. sc. Sandra Sobočanec
- dr. sc. Marijana Popović Hadžija
- dr. sc. Ivanka Jerić
- dr. sc.Lidija Brkljačić
- dr. sc. Ivo Piantanida
- dr. sc. Nataša Šijaković Vujičić
- dr. sc. Mario Cindrić
- dr. sc. Amela Hozić
- dr. sc. Mladen Paradžik
- dr. sc. Ivana Fabijanić
- Iva Pešun Međimorec teh.
Sažetak projekta IRB
Tijekom istraživanja bit će kreirano nekoliko formulacija obroka za preživljavanje. Odabrane formulacije podvrgnut će se kvalitativnim i kvantitativnim testovima stabilnostina Institutu Ruđer Bošković. Provedba testa stabiliteta te kvantitativna i kvalitativna analiza nove formulacije obroka za preživljavanje provoditi će se upotrebom Climacell komora i UV/VIS-spektrometra na Zavodu za organsku kemiju i biokemiju IRBa.
Prilikom određivanje stabilnosti uzorka nove formulacije (obrok za preživljavanje) primjeniti će se „Standardni i ubrzani protokol u Climacell komorama. Kvantitativna i kvalitativna analiza dodatno će se provoditi upotrebom kromatografskih metoda, i to testiranje kemijskog sastava nove formulacije sa HPLC Agilent 1200 spektrometrom mase sa DAD detektorom i trostrukim kvadripolom Agilent 6420.
Naposljetku iste analize dodatno će se potvrditi upotrebom ESI-TOF i/ili MALDI metodologije sa kvantitativnom analizom aminokiselinskog sastava nove formulacije obroka za preživljavanje.
Na Zavodu za molekularnu medicinu IRBa provoditi će se in vivo i ex vivo ispitivanja na eksperimentalnim životinjama, u smislu hranjenje životinja novom formulacijom obroka za preživljavanje, kao i testovi izdržljivosti u kontrolnim životinjama i nakon hranjenja formulacijom obroka za preživljavanje. Testovi izdržljivosti uključuju test trčanja po traci, test snage i test aktivnosti.
Naposljetku odrediti će se razina glukoze u krvi (GUK) u kontrolnim životinjama i u životinja nakon hranjenja novo formulacijom.