Prijeđite na glavni sadržaj

Hrvatska i CERN: Suradnja koja jača znanost, gospodarstvo i budućnost mladih

23.5.2025.
Hrvatska i CERN: Suradnja koja jača znanost, gospodarstvo i budućnost mladih

Autor: CERN

Hrvatska znanstvena zajednica, uključujući brojne istraživače s Instituta Ruđer Bošković (IRB), već preko tri desetljeća aktivno sudjeluje u nizu prestižnih projekata CERN-a, najvećeg svjetskog laboratorija za fiziku čestica, i to od razvoja naprednih detektora i materijala otpornih na ekstremne uvjete, do istraživanja Higgsovog bozona i teorijskih modela svemira.

Pet godina nakon što je postala pridružena članica, Hrvatska je odlično iskoristila novootvorene mogućnosti. Brojni mladi istraživači su iskoristili nove mogućnosti usavršavanja, a stečeno znanje je dopustilo otvaranje novih istraživanja i na IRB-u, a domaće tvrtke uspješno sudjeluju u međunarodnim natječajima.

Važnost ove suradnje potvrđuje i nedavni posjet Predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića CERN-u. U delegaciji je sudjelovao i dr. sc. Vuko Brigljević s Instituta Ruđer Bošković, nacionalna kontakt osoba za CERN-ove aktivnosti u RH.

Tom je prigodom istaknuto kako Hrvatska aktivno sudjeluje u ključnim CERN-ovim eksperimentima putem pet institucija i preko 50 znanstvenika, a više od 120 hrvatskih nastavnika i deseci studenata sudjeluju u CERN-ovim obrazovnim programima.

CERN je osnovan nakon Drugog svjetskog rata od strane nekolicine vodećih europskih znanstvenika i diplomata s misijom da vrate izvrsnost u znanstvenim istraživanjima u Europu i potaknu mirnu suradnju među državama. Danas CERN broji 24 države članice, 10 pridruženih država članica i dinamičnu zajednicu od 17 tisuća ljudi, koja predstavlja više od 110 nacionalnosti.

Institut Ruđer Bošković surađuje s CERN-om još od 1980-ih, kada su njegovi znanstvenici prvi put sudjelovali u razvoju detektora i prva grupa s IRB-a je sudjelovala u jednom CERN-ovom eksperimentu. Danas, šest laboratorija unutar Zavoda za eksperimentalnu i teorijsku fiziku te Centra za detektore IRB-a čini jezgru hrvatskog doprinosa naprednim tehnologijama koje pokreću najambicioznije eksperimente u fizici čestica.

Naši znanstvenici sudjeluju u projektima razvoja naprednih materijala i detektora za CERN-ove eksperimente, a koji mogu izdržati ekstremne uvjete u sudarivačima čestica. Takvi detektori su ključni za buduće generacije CERN-ovih eksperimenata, ali i za brojne industrijske primjene.

Status IRB-a kao transnacionalnog čvora za testiranje detektora, ostvaren kroz europski projekt AIDA-2020, potvrđuje njegovu ulogu u globalnoj znanstvenoj mreži. Uz eksperimentalne projekte, ističu se i teorijska istraživanja iz Zavoda za teorijsku fiziku, gdje se modeliraju i analiziraju fenomeni koji odražavaju najnovija otkrića CERN-a – od Higgsovog bozona do granica same strukture materije.

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.