IRB na MIPRO 2014 predstavio tri ključna projekta
U petak je u Opatiji završio tradicionalni 37. međunarodni skup MIPRO 2014 na kojem su znanstvenici Instituta Ruđer Bošković (IRB) u sklopu RIDE-a 2014 predstavili tri ključna projekta IRB-a: OZIP, CeKET i Innomol, vrijedna preko 60 milijuna eura.
OZIP je 50 milijuna eura vrijedan strateški strukturni projekt IRB-a usmjeren na jačanje dijelova Instituta s najvećim komercijalnim potencijalom i dokazanom izvrsnošću u pribavljanju europskih i primijenjenih projekata.
Jedan od primarnih ciljeva OZIP-a je stvaranje preduvjeta za otvorenost kako postojeće, tako i buduće kapitalne opreme IRB-a vrijedne preko 20 milijuna kuna. Dostupnost kapitalne opreme IRB-a široj znanstvenoj zajednici i gospodarskim subjektima unaprijedit će kvalitetu IRB-a i doprinijeti integraciji u Europski istraživački prostor (ERA) i aktivno sudjelovanje Horizon 2020 programima.
Ove će ciljeve O-ZIP ostvariti u sinergiji s Međusektorskim centrom kompetencije za napredne (KET) tehnologije (CeKET). Ovaj inovativni projekt nastao je kao inicijativa Savjeta za gospodarstvo IRB-a, kojeg predvodi dr. sc. Rozelindra Čoz-Rakovac, kao odgovor na inicijativu Vlade Republike Hrvatske za poboljšanje suradnje znanosti i gospodarstva.
Projekt CeKET uvršten je u Nacrt smjernica za uspostavu centara kompetencije pri Ministarstvu gospodarstva RH u okviru centara pametne specijalizacije. Cilj je projekta odgovoriti na izazove u svim sektorima kroz osnivanje stručno istraživačke multidisciplinarne platforme, unapređenje industrijske konkurentnosti i inovacija kroz objedinjavanje resursa i stručnih znanja, poticanjem suradnju među poslovnih subjekta, državnih tijela, istraživačkih institucija i sveučilišta.
Ovaj projekt vrijedan 9 milijuna eura fokusiran na područje biologije i kemije, ICT-a te naprednih materijala i predviđa usku suradnju s dvanaest prioritetnih sektora hrvatske industrije. Na MIPRO 2014, IRB je predstavio i projekt Innomol. Riječ je o infrastrukturnom FP7 REGPOT projektu s najvećim proračunom u području prirodnih znanosti u Hrvatskoj koji je u cjelokupnom iznosu od gotovo 4,8 milijuna eura na raspolaganju IRB-u za uspostavu suvremene istraživačke infrastrukture u kadru i opremi.
U sklopu projekta Innomol nedavno je na IRB-u otvoren centar za konfokalnu mikroskopiju što je najveća infrastrukturna platforme te vrste u Hrvatskoj. U centru je na raspolaganju najnovija tehnologija za biooslikavanje uzoraka konfokalnim mikroskopom koja ima ključnu ulogu u molekularnim biomedicinskim istraživanjima, primjerice u praćenju kretanja i širenja tumorskih stanica ili razvoju neurona.
Ukupna vrijednost projekata predstavljenih u sklopu RIDE-a iznosi preko 200 milijuna eura, a projektom RIDE, kojim koordinira dr. Karolj Skala, voditelj Centra za informatiku i računarstvo IRB-a, želi se potaknuti razvoj nacionalne strategije za razvoj istraživačke infrastrukture i kvalitetno povezivanje s Europskim istraživačkim prostorom (ERA).