AQUAHEALTH - Mikrobna ekologija voda kao pokazatelj zdravstvenog stanja okoliša (HRZZ IP-2014-09-3494)
Glavni istraživač
D
K

Interakcije bakterija u vodenom stupcu, sedimentu i ribama (uzgojenim i divljim) uzrokovane ljudskim aktivnostima i s mogućim učincima na zdravlje ljudi
Većina studija o mikrobnoj ekologiji vodenog okoliša usredotočena je na odvojene dijelove vodenog ekosustava. Našim projektom predlažemo opsežnu studiju bakterijske zajednice u vodenom stupcu, sedimentu i ribama kao pokazateljima zdravstvenog stanja vodenog okoliša te njegovih mogućih implikacija na ljudsko zdravlje. Projektom će se istražiti genetska raznolikost bakterijskih izolata u vodenom okolišu, od površine do dna, odnosi između izolata iz okoliša, iz zdravih riba i iz riba s kliničkim simptomima bolesti. Ti podaci su neophodni za predviđanje nastanka bolesti i putova širenja bakterijskih pokazatelja kvalitete vode, kao i potencijalno patogenih bakterija, kako za ribe, tako i za ljude.
Istražit će se profili rezistencije na antimikrobne lijekove, kako bi se utvrdilo potencijalnu vezu između odabranih modelnih bakterija i njihove rezistencije te učinak različitih uzročnika stresa iz okoliša. Strategija radnog plana je primijeniti multidisciplinarni pristup za istraživanje složenog bakterijskog ekosustava u vodenom okolišu Unutar projektnog partnerstva, za rješavanje specifičnih problema u vezi s mikrobnom ekologijom vodenog okoliša identificirana su četiri zadatka:
1. Plan i obrazloženje uzorkovanja,
2. Ribe kao modelni organizmi,
3. Odabrane modelne bakterije i
4. Utjecaj na zdravlje ljudi.
Istraživanje će se provesti korištenjem infrastrukture i stručnosti prisutne u okviru projektnog tima. Projekt će okupiti znanstvena istraživanja iz trenutno fragmentiranih područja. Ovo će stvoriti osnovu za daljnje djelovanje u prevenciji bolesti i poremećaja zdravlja riba zbog djelovanja uvjetno patogenih bakterija. Poboljšana održivost okoliša će poboljšati ukupnu ekonomsku održivost sektora akvakulture. To će biti od velikog interesa za širu javnost, proizvođače, potrošače riba i ribljih proizvoda, kao i kreatore i izvršitelje zakona.
Ostali suradnici
dr.sc. Lorena Perić,Institut Ruđer Bošković
dr.sc. Irena Vardić Smrzlić, Institut Ruđer Bošković
Jakov Žunić dr.vet.med, Institut Ruđer Bošković
Prof. Dr. rer. nat. Mansour El-Matbouli, Veterinarski fakultet u Beču
Prof. dr. Atle Lillehaug, Norveški veterinarski institut, Oslo
Prof. dr. Semir Lončarević, Norveški veterinarski institut, Oslo
Dr. sc. Eddy Listeš, Hrvatski veterinarski institut - Veterinarski zavod Split
dr.sc. Kristina Pikelj, Lancaster Environment Centre, Lancaster University
dr.sc. Darija Vukić Lušić, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci
dr.sc. Ana Gavrilović, Sveuciliste Jurja Dobrile Pula
dr.sc. Jurica Jug-Dujaković, Sustainable Aquaculture Systems Inc., USA
dr.sc. Dražen Knežević, Hrvatska agencija za hranu
Dr. sc. Brigita Hengl, Hrvatska agencija za hranu